Locatii

Cladirea de pe str. Feldioarei a fost construita in anul 1972 cu destinatia invatamant prescolar. Este o cladire cu un etaj, are 12 sali de grupa, bucatarie, 7 grupuri sanitare, cabinet medical, birouri, 6 holuri folosite si ca spatiu de servit masa, o biblioteca/cabinet metodic, oficii alimentare, magazii, curte mare cu parc, spatiu verde, arbori.

Pana in anul 1996 a functionat cu grupe de prescolari si grupe de cresa. In 1996 o parte din spatiu a fost luat de catre D.G.A.S.P.C., cresa desfiintandu-se. Din 2009 acest spatiu revine gradinitei, invatamantului prescolar. Este situata intr-o zona linistita a orasului.

Cladirea de pe str. Anatole France nr. 59 a fost construita in anul 1896. Este donata de o persoana fizica in 1947 Ministerului Scolilor Publice cu specificatia “Pentru invatamant”.

A functionat in sistem privat pana in anul 1963, in regim de cresa si gradinita. Din 1964 functioneaza ca invatamant de stat cu 3 grupe de prescolari. In anul 2005 a intrat in reparatii capitale, gradinita fiind foarte bine dotata si intretinuta; are 3 sali de grupa, grup sanitar, hol, curte. Din anul 2006 a intrat in structura Gradinitei nr. 46.

Gradinita noastra dispune de o dotare didactico-materiala foarte buna. Cele 15 sali de grupa sunt dotate cu mobilier nou, corespunzator invatamantului prescolar.

In fiecare sala de grupa se gaseste o mini biblioteca dotata cu carti de specialitate, auxiliare didactice, carti si reviste pentru prescolari, portofoliile educatoarelor si ale copiilor, jocuri si jucarii educative, mijloace didactice moderne, calculatoare, imprimante, DVD, tv, tabla magnetica etc.

La nivelul gradinitei exista un cabinet metodic/biblioteca dotat cu toate materialele didactice necesare invatamantului prescolar: carti, reviste, auxiliare didcatice, ziare, planse, mulaje, documente curriculare, metodologii, acte normative, mijloace didactice moderne Рcalculator, imprimanta, xerox, fax, video, tv, DVD, aparat foto, camera video, laptop, videoproiector, combina muzicala, conexiune internet, tabla smart.